top of page

NAUJI MITYBOS ĮPROČIAI – NUO KO PRADĖTI?

Jeigu atsidarei šį straipsnį, sveikinu – noras labiau rūpintis savimi ir sveikai maitintis jau yra. Gali būti, kad jau išbandei daugybę dietų ir nusivylei jų veiksmingumu. Galbūt bandei griežtai atsisakyti pridėtinio cukraus ar glitimo, skaičiavai kalorijas ar riebalus ir… nusivylei savimi?
Šiandien noriu pasidalinti savo patirtimi ir asmeniniais patarimais, kaip sveika mityba gali tapti gyvenimo būdo dalimi. Gera žinia, kad tai nereiškia, jog turėsi atsisakyti taip mėgstamo pyragaičio kavinėje su drauge. Kviečiu tave atrasti gyvenimą, kuriame yra laisvės improvizacijai ir daug meilės savo kūnui!
NUO KO PRADĖTI?
Drastiški pokyčiai pasmerkti žlugti. Būk sau švelni ir pradėk įpročius keisti mažais žingsneliais. Pagalvok, ką galėtum pradėti daryti jau šiandien, ir laikykis užsibrėžto tikslo bent savaitę. Tik tada, kai vienas įprotis įsitvirtins, bus lengviau žengti kitą žingsnį.
Pavyzdžiui, pradėk nuo įpročio gerti daugiau vandens. Norimą išgerti vandens kiekį paskirstyk dienos eigoje, išsirink gražią gertuvę ar stiklinę. Kai vanduo visada bus po ranka, lengviau laikysies įsipareigojimo sau.
Pavyksta savaitę ar ilgesnį laiką išgerti daugiau vandens? Puiku, pagirk save ir pridėk dar vieną naują įprotį, pavyzdžiui, pakeisk vieną valgymą maistingesniais produktais. Tarkim, atsinešk į darbą salotų vietoje įprastų makaronų.
NEGALVOK APIE KALORIJAS
Skaičiuoti kalorijas nuobodu. Ilgainiui tai gali labiau priminti kalėjimą, o ne gyvenimą. Verčiau skirk daugiau dėmesio maistinėms medžiagoms. Pagalvok, ką galėtum pakeisti savo įprastuose patiekaluose ar užkandžiuose, ir įtrauk į kasdienę mitybą daugiau vaisių ir daržovių.
Pavyzdžiui, pradėk dieną vitaminų gausiu vaisių kokteiliu. Jei nori, papildyk kokteilį gerosiomis žarnyno bakterijomis (aš renkuosi iš Probiotinis.lt). Vertingos maistinės medžiagos ir tikra šventė skonio receptoriams gerai nuteiks visai dienai, be to, taps maloniu priminimu, kad šiandien renkiesi labiau rūpintis savimi.
KLAUSYKIS SAVO KŪNO
Yra gausybė teorijų kada, ką ir kiek reikia valgyti. Problema ta, kad teorijos skiriasi. Vienintelis kelias – išmokti klausytis savo kūno siunčiamų signalų. Pajausti, kuo skiriasi tikras alkis nuo emocinio potraukio užkandžiauti. Atsižvelgti į tokius pojūčius kaip pilvo pūtimas, sunkumas skrandyje, mieguistumas ir vengti juos sukeliančių produktų. Atrasti tinkamą valgymo režimą ir tokius patiekalus, kurie leidžia mėgautis sveikos mitybos kelione.
Leisk sau pajausti, ko kūnas nori. Pasivaikščiok po daržovių ir vaisių skyrių, išsirink būtent tą papriką, obuolį ar apelsiną. Mūsų kūnas protingas ir puikiai žino, ko jam reikia. Tik leiskim jam kalbėti.
PROTARPINIS BADAVIMAS
Aš tikiu mokslininkų rekomendacijomis valgyti rečiau ir mažiau. Vis dažniau pasirodo tyrimų, pagrindžiančių protarpinio badavimo naudą sveikatai, ilgaamžiškumui ir optimalaus svorio išsaugojimui. Dažnas maitinimasis 4-5 kartus per dieną sekina organizmą, be to sudaro sąlygas kauptis antsvoriui.
Man labiausiai tinka valgyti dukart per dieną. Nesvarbu, kada valgau, stengiuosi pajausti alkį ir tik tada valgyti. Neužkandžiauju, o pagrindiniams valgymams renkuosi kokybiškesnius produktus, atsižvelgiu į jų maistinę vertę.
PALAIKYK SAVO MOTYVACIJĄ
Energija telkiasi ten, kur mūsų dėmesys. Gilink savo žinias sveikos mitybos srityje. Skaityk knygas, žiūrėk Youtube įrašus, sek sveiką gyvenseną propaguojančių žmonių paskyras, klausykis tinklalaidžių, seminarų ar audioknygų.
Šiais laikais turim unikalią galimybę matyti, ką pietums renkasi garsenybės, ką savaitgaliais veikia modeliai, ką valgyti restorane renkasi daug sporto pasaulyje pasiekę žmonės. Pažaisk žaidimą ir įsivaizduok, ką tavo kasdienybėje rinktųsi valgyti įkvepiantys žmonės.
Atrask savo būdą palaikyti motyvaciją. Nustebsi, kad ilgainiui ims keistis požiūris, mintys, elgesys ir veiksmai. Toks informacinis palaikymas ypač svarbus, kai trūksta šeimos narių, draugių ar bendraminčių grupės palaikymo.
GYVENK MALONUME
Noriu palinkėti atrasti sveiką mitybą ne kaip griežtus apribojimus, bet kaip laisvę kurti savo gyvenimą. Sveika mityba neprivalo būti sausa vištiena ir ryžiai dėžutėje ar graudulį keliantis kalorijų skaičiavimas!
Aš mėgstu ir tau rekomenduoju pabandyti įvairiaspalves salotas iš vaisių ir daržovių, pabarstytas pistacijomis, saulėgrąžomis ar kitais mėgstamais riešutais, sėklomis. Jose puikiai dera keli skoniai – saldumas ir rūgštumas. Pasilepinus tokiomis salotomis, dingsta noras užkandžiauti šokoladukais.
Beje, ar esi pastebėjusi, kad labiausiai norisi to, ko negalima? Pavyzdžiui, jei žinai, kad negalima saldumynų, tampa sunku išmesti juos iš galvos? Taip yra todėl, kad kai kažko sau neleidi, gyveni iš baimės. Kūnas, jausdamas baimę, gali sureaguoti į deficitą ir sukurti priešingą efektą – pradėti kaupti svorį.
Todėl jei tikrai norisi savo mėgstamiausio pyragėlio, bandelės ar kokybiško šokolado, suvalgyk jį lėtai ir su malonumu. Patirtos teigiamos emocijos suteiks energijos kalorijoms sudeginti. Mylėti save reiškia rinktis gyvenimą malonume, o ne draudimų kalėjime.
IR VĖL NEPAVYKO?
Nesmerk savęs, jei nepavyksta iš pirmo karto. Tai natūralu! Tam, kad įvyktų pokytis gyvenime, turi įvykti pokytis… smegenyse. Mūsų įpročius valdo neuronų takai. Jei ilgus metus prie kavos suvalgydavai saldainį, prireiks laiko, kol pakeisi užkandį sveikesniu ar visai atsisakysi užkandžiavimo. Seniai egzistuojančios neuronų jungtys traukia prie įpročių ir nusistovėjusios tvarkos. Tačiau net ir šią tvarką galime pakeisti.
Įsivaizduok, kad įprotis po pietų suvalgyti saldainį – tai kelių juostų greitkelis. O tavo noras nebeužkandžiauti tėra vos matomas takelis brūzgynuose. Pasirinkti brautis pro juos ir kurti naują kelią yra sunku, todėl smegenys padarys viską, kad tave perkalbėtų. Bet gera žinia, kad net jei kartais pasirinksi vėl lengvai keliauti greitkeliu, sugrįžti atgal į minamą naują taką kaskart bus lengviau. Neuronų jungtys ilgainiui stiprės, nukrypimai nuo tikslo retės ir naujas įprotis galiausiai vis tiek susiformuos. Būk atkakli ir tikrai pavyks!
195 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page